• info@legal85.com
  • 0 212 215 20 10 pbx
  • Astoria Kempinski Towers A Kule Kat: 22 No:2201
TR EN

Makaleler

BLOCKCHAIN VE DİJİTAL PARA İLE YENİ BANKACILIK

Ömer YÜKSEL

Bankacılık dendiğinde, hepimizin gözünde bir banka şubesi canlanır. Bankoların arkasında duran güleryüzlü insanlar size yardımcı olmaya çalışırlar.

Ama artık bu bankacılık değişecek. Covid-19 bahanesiyle ve sağlık gerekçe gösterilerek fiziki paraya son verilmesi an meselesi. Ardından, dijital paralı hayata merhaba diyeceğiz.

Henüz dijital paralı sistemdeki rezerv para üzerinde konsensüs sağlanamadığından dijital para hayatımıza giremedi ancak çok yakındır bu konunun da halledilmesi.

Öyle ya da böyle ya 2021 Haziran ayındaki Davos’ta veya hemen sonrasında ya da 2023’e kadar bir zamanda bu iş çözüme kavuşturulacak.

Fiziki para, hemen ortadan kalkmasa da en geç 5 (beş) yıl sonra kimsenin basılı para kabul etmediğini, dijital paranın tüm dünyada kullanılan para olduğunu görürüz diye düşünüyorum.

Dijital Para geldiğinde neler mi olacak?

- Kazançların kaydı kendiliğinden tutulmuş olacak çünkü dijital para kaydi bir para.

- Tüm ödemeler hesaplar arası transferler ile gerçekleşecek.

- Para üstü 1 kuruş kalsa onu bile alabileceksiniz.

- Garsonun aldığı bahşişten bile devlet vergi alacak.

- Hiçbir yere nakit ödeme yapamayacağınız için her harcamanızın izi olacak.

- Para basmak, klavyede rakam yazıp enter’a basmakla hallolmuş olacak.

- Basit akıllı yazılımlarla tüm para trafiği çözümlenecek, dijital bankacılık başlayacak.

- Şubelere, bankolara, personele ihtiyaç kalmayacak. Dolayısıyla; bir daha hiçbir zaman bankalara gitmeyecek, sıra numarası almayacak, öğle tatili gelmeden işim biter mi diye kaygılanmayacaksınız. Ama; Haziran 2020 verilerine göre 187.490 insanımızın bu 5 (beş) yıl içerisinde işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıyayız.

- Tüm gelir ve gideriniz sistemde takip edilebilir olacağından, 1 (bir) ay boyunca kullanabileceğiniz kredinin üzerinde kredi kullanamayacaksınız.

- Herkesin bir kredibilitesi olacak, herkese kredi notu verilecek (Zaten var)

- Aslında bankalara da ihtiyaç yok ama bu aşamada buna geçilmeyecektir. Oysa; Blockchain’de bankasız herşey çözülebilir. Çünkü Blockchain para takasını çok daha güvenli ve hatasız gerçekleştirebilir. Blockchain’de paraların belli bir merkezde toplanmasına da gerek olmaz. Birinin birine olan ödemesi sadece bir rezervasyon, bir block ile çözülebilir. Hatta, banka yerine Blockchain sayesinde insanların kullanmadıkları atıl kaynaklar, ihtiyacı olanlara belli bir ücret karşılığında ya da bedelsiz kullandırılabilir ve herkes biribirine atıl kaynaklarını kullandırmış olur, ama söylediğim gibi buna mesela bir 50 yıl daha geçilmeyecektir.

- Dijital bankalar internette, cep bilgisayarlarında ve her yerde bizim müşterimiz olun demeye devam edeceklerdir. Yani emekliye yine promosyon verilecek.

- Muhtemelen banka kartı ve kredi kartı yerine parmak iziniz ve retinanız ile ödeme yapabileceksiniz.

- Otobüse, metroya binerken de parmak iziniz yetecek.

- Hatta bir ev ya da arabayı bile parmak basarak alabileceksiniz.

- Maalesef bankalar para transferi ücreti yine alacaklardır veya kredi dosyası parası, hesap işletim ücreti de…

- Banka soyguncuları artık tamamen sistem üzerinden çalışacaklar ve en iyi hırsızlar en iyi bilgisayar kurtlarından çıkacak.

- Siber güvenlik en önemli mesleklerden biri olacak.

- Her gün, hatta her saat yeni bir güvenlik yazılımı ve aynı şekilde hacker programları yazılacak.

- Dijital para hayatın her alanını etkilediğinden, birçok sahte, taklit tedarikçi ortaya çıkacak. Sahtesi ile gerçeğini ayırmak için ayrı güvenlik yazılımları olacak.

- Herkesin kendi dijital kimliğinin de güvenlik yazılımı olacak ve bu sürekli güncellenmek zorunda kalacak.

- Her ne kadar, kaydi para sistemi olacaksa da kayıtdışı ekonomi yine olacak. Hatta; devletler de bazı örtülü harcamaları için bunu destekleyecekler. Devletlerin, resmi otoritelerin kontrolü altındaki dijital paralar yanında, herhangi bir yere bağlı olmayan, serbest ve yine blockchain içinde dönen alternatif gayri resmi dijital paralar da olacak, mesela şu anki coinler gibi. Kayıtdışında kalmak isteyenler belli mal ve hizmet alım-satımlarında bu coinleri kullanacak. Bir kısım kazançlarını resmi dijital para ile, bir kısım kazançlarını da bu coinlerle sağlayacaklar.

- Muhtemelen bizde satılan bir ev tapuda düşük gösterilip, resmi tutar dijital devlet parası ile ödenirken gösterilmeyen tutar da karacoin ile ödenir mesela.

- Açıktan ödenen paralar, açık satışlar ve daha birçok kayıtdışı ticaret, resmi olmayan coinlerle yürütülecek. Tüm dünyada kullanılan geçerli 180 tane farklı para birimi mevcut iken 1400 farklı kripto para – coin olması boşa değil demek ki.

- Hatta resmi olmayan bu paraların işlem gördüğü karacoin borsaları ve karacoin bankaları da olacak.

- Yani insanoğlu gizli saklı kalmak için kendisine yine birçok yol bulacak.

- Karacoin kabul eden işletmeler devletler tarafından takip edileceğinden gayri resmi işler ve ticaretler tamamen merdivenaltına, yeraltına inecek.

- Yeni yeni kanunlar, suçlar, cezalar çıkacak. Karacoin alan da veren de suçlu olacak.

Aklıma daha ne varyasyonlar gelse de, daha fazla karamsarlığa kapılmamanız için yazmayacağım. Yeni Bankacılık, Yeni Para Sistemi, Yeni Dünya Düzeni dünyamıza hayırlı olsun.